
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 nF |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Tolerance | 5 % |
| Life (Hours) | 300000 Hours |
| Length | 7.2 mm |
| Width | 4.5 mm |
| Termination | Radial |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating (AC) | 63 V |
| Number of Pins | 2 |
| Dissipation Factor | 4 % |
| Temperature Coefficient | -200 ppm/°C |
| Height | 6 mm |
| Voltage Rating | 100 V |
| Depth | 4.5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 500 µm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Insulation Resistance | 50 GΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Polypropylene |
| Lead Length | 6 mm |
| Packaging | Bulk |
| Height - Seated (Max) | 6 mm |
Stock: 3956
Distributors
pcbx
Unit Price$0.35029
Ext.Price$0.35029
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.35029 | $0.35029 |
| 10 | $0.21335 | $2.13350 |
| 50 | $0.16080 | $8.04000 |
| 100 | $0.14466 | $14.46600 |
| 500 | $0.11739 | $58.69500 |
| 1000 | $0.10896 | $108.96000 |
| 3000 | $0.10158 | $304.74000 |
| 5000 | $0.09470 | $473.50000 |
