

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 47 pF |
| Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Tolerance | 5 % |
| Life (Hours) | 300000 Hours |
| Length | 7.2 mm |
| Width | 4.5 mm |
| Termination | Radial |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating (AC) | 1 kV |
| Number of Pins | 2 |
| Dissipation Factor | 3 % |
| Height | 6 mm |
| Voltage Rating | 1000 V (1 kV) |
| Depth | 4.5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 500 µm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Polypropylene |
| Packaging | Bulk |
Stock: 4435
Distributors
pcbx
Unit Price$0.36334
Ext.Price$0.36334
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.36334 | $0.36334 |
| 10 | $0.21459 | $2.14590 |
| 50 | $0.18914 | $9.45700 |
| 100 | $0.16671 | $16.67100 |
| 500 | $0.15645 | $78.22500 |
| 1000 | $0.14363 | $143.63000 |
| 3000 | $0.12584 | $377.52000 |
| 5000 | $0.11025 | $551.25000 |
| 10000 | $0.09660 | $966.00000 |
