
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.46 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| Depth | 4.6 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 1.27 mm |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 10 |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Housing Material | Polymer |
| Contact Resistance | 15 mΩ |
| Housing Color | Black |
Stock: 2133
Distributors
pcbx
Unit Price$1.16441
Ext.Price$1.16441
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.16441 | $1.16441 |
| 10 | $1.15377 | $11.53770 |
| 25 | $1.14323 | $28.58075 |
| 50 | $1.13278 | $56.63900 |
| 100 | $0.98272 | $98.27200 |
| 300 | $0.85254 | $255.76200 |
| 500 | $0.73960 | $369.80000 |
| 1000 | $0.64162 | $641.62000 |
| 3000 | $0.55662 | $1669.86000 |
| 5000 | $0.48288 | $2414.40000 |
| 10000 | $0.41891 | $4189.10000 |
