
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 25.51 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| Depth | 3.33 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Phosphor Bronze |
| Pitch | 1.27 mm |
| Current Rating | 2.9 A |
| Max Current Rating | 1.75 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 40 |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Number of Positions | 40 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Contact Resistance | 15 mΩ |
| Housing Color | Black |
| Mounting Angle | Vertical |
Stock: 129
Distributors
pcbx
Unit Price$3.34192
Ext.Price$3.34192
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.34192 | $3.34192 |
| 10 | $2.93501 | $29.35010 |
| 25 | $2.57765 | $64.44125 |
| 50 | $2.26380 | $113.19000 |
| 100 | $1.98816 | $198.81600 |
| 300 | $1.74608 | $523.82400 |
| 500 | $1.53348 | $766.74000 |
| 1000 | $1.34676 | $1346.76000 |
| 3000 | $1.18278 | $3548.34000 |
| 5000 | $1.03874 | $5193.70000 |
