

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.9 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.5 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | SPI, Serial |
| Memory Size | 2 kb |
| Memory Type | FRAM, RAM |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Access Time | 20 ns |
| Nominal Supply Current | 4 mA |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Density | 16 kb |
| Word Size | 8 b |
| Number of Words | 2048 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Memory Format | FRAM |
Stock: 1939
Distributors
pcbx
Unit Price$1.26786
Ext.Price$1.26786
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.26786 | $1.26786 |
| 10 | $1.18323 | $11.83230 |
| 25 | $1.14988 | $28.74700 |
| 50 | $1.10371 | $55.18550 |
| 100 | $1.07721 | $107.72100 |
| 300 | $1.06431 | $319.29300 |
| 500 | $1.05156 | $525.78000 |
