FNR4030S270MT
Mfr.Part #:
FNR4030S270MT
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors SMD SMD/SMT 27 µH 20 % 1.05 A 338 mΩ
ParameterValue
Tolerance20 %
Height - Seated (Max)3 mm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-40 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
Self Resonant Frequency10 MHz
TypeWirewound
DC Resistance (DCR)338 mΩ
ShieldingShielded
Inductance27 µH
Core MaterialFerrite
Saturation Current1.15 A
Current Rating1.05 A