FNR5040S750MT
Mfr.Part #:
FNR5040S750MT
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors SMD SMD/SMT 75 µH 20 % 800 mA 585 mΩ
ParameterValue
Tolerance20 %
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-40 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
Self Resonant Frequency6 MHz
TypeWirewound
Current Rating800 mA
DC Resistance (DCR)585 mΩ
ShieldingShielded
Inductance75 µH
Saturation Current6 A