FNR6020S120MT
Manufacturer:
cjiang
Mfr.Part #:
FNR6020S120MT
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors SMD SMD/SMT 12 µH 20 % 1.6 A 156 mΩ
ParameterValue
Tolerance20 %
Height - Seated (Max)2 mm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-40 °C
PackagingReel
Self Resonant Frequency25 MHz
TypeWire Wound SMD Type Power Inductors (With Plastic Base)
DC Resistance (DCR)156 mΩ
ShieldingShielded
Inductance12 µH
Core MaterialMetal
Saturation Current1.7 A
Current Rating1.6 A