FNR6045S120MT
Mfr.Part #:
FNR6045S120MT
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors SMD SMD/SMT 12 µH 20 % 2.4 A 75 mΩ
ParameterValue
Tolerance20 %
Height - Seated (Max)4.5 mm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-40 °C
PackagingReel
Self Resonant Frequency13 MHz
TypeWire Wound SMD Type Power Inductors (With Plastic Base)
DC Resistance (DCR)75 mΩ
ShieldingShielded
Inductance12 µH
Core MaterialMetal
Saturation Current3 A
Current Rating2.4 A