FNR8040S510MT
Mfr.Part #:
FNR8040S510MT
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors SMD SMD/SMT 51 µH 20 % 1.6 A 185 mΩ
ParameterValue
Tolerance20 %
Height - Seated (Max)4 mm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-40 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
Self Resonant Frequency21 MHz
TypeWirewound
DC Resistance (DCR)185 mΩ
ShieldingShielded
Inductance51 µH
Core MaterialFerrite
Saturation Current1.5 A
Current Rating1.6 A