
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Length | 29 mm |
| Width | 13 mm |
| Termination | PC Pin |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 380 V |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 25.5 mm |
| Packaging | Tray |
| Depth | 13 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Ratings | IP54 |
| Contact Material(Contact Finish) | Silver |
| Throw Configuration | SPDT |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Coil Voltage (DC) | 12 V |
| Coil Current | 43.6 mA |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Resistance | 275 Ω |
| Relay Type | General Purpose |
| Operate Time | 15 ms |
| Release Time | 5 ms |
| Contact Current Rating | 16 A |
| switching current | 16 A |
| Termination Style | PC Pin |
| Switching Voltage | 380 VAC, 125 VDC |
| Switching Capacity | 4 kW |
| Coil Voltage (AC) | 12 V |
| Must Operate Voltage | 8.4 V |
| Must Release Voltage | 1.8 V |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
