
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 300 pF |
| Length | 28.8 mm |
| Width | 28.8 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 7.62 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | |
| Type | Single Phase Bridge |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 35 A |
| Forward Current | 35 A |
| Forward Voltage | 1.1 V |
| Average Rectified Current | 35 A |
| Breakdown Voltage | 800 V |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 800 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 400 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | |
| Reverse Voltage | 800 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 400 A |
| Reverse Current | 5 µA |
| Recovery Time | |
| Schedule B | 8541100080 |
| Peak Reverse Voltage | 800 V |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$3.25805
Ext.Price$3.25805
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.25805 | $3.25805 |
| 10 | $2.77834 | $27.78340 |
| 25 | $2.58116 | $64.52900 |
| 50 | $2.39798 | $119.89900 |
| 100 | $2.22780 | $222.78000 |
| 300 | $2.15950 | $647.85000 |
| 500 | $2.09326 | $1046.63000 |
| 1000 | $2.03205 | $2032.05000 |
