
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | |
| Length | 22.3 mm |
| Width | 3.56 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 18.8 mm |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Type | Single Phase Bridge |
| Number of Elements | 1 |
| Forward Current | 4 A |
| Forward Voltage | 1 V |
| Average Rectified Current | 4 A |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 150 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | |
| Reverse Voltage | 420 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 150 A |
| Reverse Current | 5 µA |
| Recovery Time | |
| Peak Reverse Voltage | 600 V |
Stock: 62
Distributors
pcbx
Unit Price$1.71466
Ext.Price$1.71466
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.71466 | $1.71466 |
| 10 | $1.46515 | $14.65150 |
| 25 | $1.38510 | $34.62750 |
| 50 | $1.30944 | $65.47200 |
| 100 | $1.16264 | $116.26400 |
| 300 | $1.12538 | $337.61400 |
| 500 | $1.08931 | $544.65500 |
| 1000 | $1.05730 | $1057.30000 |
