

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tray |
| RoHS | Compliant |
| Type | Single Phase |
| Forward Current | 8 A |
| Forward Voltage | 1 V |
| Element Configuration | |
| Reverse Voltage | 600 V |
| Reverse Current | 5 µA |
| Recovery Time | |
| Peak Reverse Voltage | 600 V |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
Stock: 152
Distributors
pcbx
Unit Price$1.08048
Ext.Price$1.08048
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.08048 | $1.08048 |
| 10 | $0.90038 | $9.00380 |
| 25 | $0.84315 | $21.07875 |
| 50 | $0.78956 | $39.47800 |
| 100 | $0.73937 | $73.93700 |
| 300 | $0.69237 | $207.71100 |
| 500 | $0.64835 | $324.17500 |
| 1000 | $0.62546 | $625.46000 |
