
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | |
| Length | 22.3 mm |
| Width | 3.56 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 18.8 mm |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 800 V |
| Type | Single Phase |
| Number of Elements | 1 |
| Current | 8 A |
| Output Current | 1.4 A |
| Forward Current | 8 A |
| Forward Voltage | 1 V |
| Average Rectified Current | 8 A |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 800 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 200 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 200 A |
| Reverse Voltage | 800 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 200 A |
| Reverse Current | 5 µA |
| Recovery Time | |
| Peak Reverse Voltage | 800 V |
Stock: 32
Distributors
pcbx
Unit Price$1.24128
Ext.Price$1.24128
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.24128 | $1.24128 |
| 10 | $1.03565 | $10.35650 |
| 25 | $0.96961 | $24.24025 |
| 50 | $0.90778 | $45.38900 |
| 100 | $0.84989 | $84.98900 |
| 300 | $0.79570 | $238.71000 |
| 500 | $0.74496 | $372.48000 |
| 1000 | $0.71858 | $718.58000 |
