
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.2446 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Height | 1.25 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 1.4478 mm |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 9.49709 mg |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Soft Termination |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
Stock: 2880
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23693
Ext.Price$0.23693
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23693 | $0.23693 |
| 10 | $0.21205 | $2.12050 |
| 50 | $0.18979 | $9.48950 |
| 100 | $0.16640 | $16.64000 |
| 500 | $0.14589 | $72.94500 |
| 1000 | $0.14082 | $140.82000 |
| 3000 | $0.13593 | $407.79000 |
| 5000 | $0.12907 | $645.35000 |
