
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 4.7 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2.0066 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Height | 1.25 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Thickness | 1.45 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 9.49709 mg |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Soft Termination |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 5 days ago) |
Stock: 52795
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21886
Ext.Price$0.21886
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21886 | $0.21886 |
| 10 | $0.09660 | $0.96600 |
| 50 | $0.09033 | $4.51650 |
| 100 | $0.08446 | $8.44600 |
| 500 | $0.06198 | $30.99000 |
| 1000 | $0.06130 | $61.30000 |
| 3000 | $0.04634 | $139.02000 |
| 5000 | $0.04570 | $228.50000 |
| 10000 | $0.04507 | $450.70000 |
| 30000 | $0.04446 | $1333.80000 |
