GCM1555C1H1R5WA16D
Manufacturer:
Murata
Mfr.Part #:
GCM1555C1H1R5WA16D
Datasheet:
Description:
Ceramic Capacitors 0402(1005 Metric) SMD/SMT 1.5 pF 0.05 pF 50 V
ParameterValue
Capacitance1.5 pF
Length1 mm
Width500 µm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Temperature Coefficient30 ppm/°C
Height550 µm
MaterialCeramic
Voltage Rating50 V
Thickness0.55 mm
RoHSCompliant
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Manufacturer Lifecycle StatusIN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
DielectricC0G (NP0)
Tolerance0.05 pF