
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.2446 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Height | 1.25 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| Depth | 1.2 mm |
| Thickness | 1.4 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 9.49709 mg |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 5 days ago) |
Stock: 113607
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12884
Ext.Price$0.12884
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12884 | $0.12884 |
| 10 | $0.06442 | $0.64420 |
| 50 | $0.05739 | $2.86950 |
| 100 | $0.05112 | $5.11200 |
| 500 | $0.04675 | $23.37500 |
| 1000 | $0.04275 | $42.75000 |
| 3000 | $0.03910 | $117.30000 |
| 5000 | $0.03273 | $163.65000 |
