
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 nF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.2446 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Height | 1.25 mm |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 1.4 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 1 week ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 1 week ago) |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Stock: 972953
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20654
Ext.Price$0.20654
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20654 | $0.20654 |
| 10 | $0.12264 | $1.22640 |
| 50 | $0.08985 | $4.49250 |
| 100 | $0.07977 | $7.97700 |
| 500 | $0.06281 | $31.40500 |
| 1000 | $0.05757 | $57.57000 |
| 3000 | $0.05296 | $158.88000 |
| 5000 | $0.04872 | $243.60000 |
| 10000 | $0.03908 | $390.80000 |
