
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 µF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2.0066 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Height | 1.25 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Thickness | 1.397 mm |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 9.49709 mg |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
Stock: 73241
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13764
Ext.Price$0.13764
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13764 | $0.13764 |
| 10 | $0.05822 | $0.58220 |
| 50 | $0.05014 | $2.50700 |
| 100 | $0.04318 | $4.31800 |
| 500 | $0.03189 | $15.94500 |
| 1000 | $0.03129 | $31.29000 |
| 3000 | $0.02878 | $86.34000 |
| 5000 | $0.02648 | $132.40000 |
| 10000 | $0.02436 | $243.60000 |
| 30000 | $0.02406 | $721.80000 |
| 50000 | $0.02376 | $1188.00000 |
