
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 pF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 2 % |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | C0G |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Height | 500 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 500 µm |
| Thickness | 0.5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 5 days ago) |
| RoHS | Compliant |
Stock: 6106
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04454
Ext.Price$0.04454
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04454 | $0.04454 |
| 10 | $0.02227 | $0.22270 |
| 50 | $0.02035 | $1.01750 |
| 100 | $0.01860 | $1.86000 |
| 500 | $0.01700 | $8.50000 |
| 1000 | $0.01554 | $15.54000 |
| 3000 | $0.01420 | $42.60000 |
| 5000 | $0.01298 | $64.90000 |
| 10000 | $0.01186 | $118.60000 |
