GJM1555C1H1R3BB01D
Manufacturer:
Murata
Mfr.Part #:
GJM1555C1H1R3BB01D
Datasheet:
Description:
Ceramic Capacitors 0402(1005 Metric) SMD/SMT 1.3 pF 0.1 pF 50 V
ParameterValue
Capacitance1.3 pF
Voltage Rating (DC)50 V
Length1 mm
Width500 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
DielectricC0G
Case Code (Imperial)0402
Case Code (Metric)1005
Number of Pins2
Temperature Coefficient30 ppm/°C
Height500 µm
MaterialCeramic
Voltage Rating50 V
Depth500 µm
Thickness0.55 mm
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Lead Pitch300 µm
REACH SVHCNo SVHC
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 week ago)
Schedule B8532240020
Manufacturer Lifecycle StatusIN PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago)
Tolerance0.1 pF