| Parameter | Value |
|---|---|
| Coil Voltage (DC) | 12 V |
| Width | 12.7 mm |
| Height | 15.7 mm |
| Packaging | Box |
| Release Time | 8 ms |
| Operate Time | 15 ms |
| Must Release Voltage | 600 mV |
| Must Operate Voltage | 9 V |
| Max Operating Temperature | 60 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Length | 29 mm |
| Coil Current | 33.3 mA |
| RoHS | Compliant |
| Termination Style | PCB |
| Relay Type | Standard |
| Contact Current Rating | 8 A |
| Coil Type | Non-Latching |
| Switching Voltage | 250 VAC, 30 VDC |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
