
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 pF |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Tolerance | 2 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | C0G |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Height | 850 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 0.85 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
Stock: 2897
Distributors
pcbx
Unit Price$0.87630
Ext.Price$0.87630
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.87630 | $0.87630 |
| 10 | $0.45653 | $4.56530 |
| 25 | $0.44393 | $11.09825 |
| 50 | $0.43168 | $21.58400 |
| 100 | $0.41977 | $41.97700 |
| 300 | $0.38545 | $115.63500 |
| 500 | $0.35394 | $176.97000 |
| 1000 | $0.33427 | $334.27000 |
| 3000 | $0.30288 | $908.64000 |
| 5000 | $0.27443 | $1372.15000 |
