
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 µF |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 800 µm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Thickness | 0.9 mm |
| RoHS | Compliant |
| Features | Soft Termination |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 1 week ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 1 week ago) |
| Packaging | Reel |
Stock: 4801
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11285
Ext.Price$0.11285
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11285 | $0.11285 |
| 10 | $0.05198 | $0.51980 |
| 50 | $0.04382 | $2.19100 |
| 100 | $0.03694 | $3.69400 |
| 500 | $0.03565 | $17.82500 |
| 1000 | $0.03189 | $31.89000 |
| 3000 | $0.02813 | $84.39000 |
| 5000 | $0.02481 | $124.05000 |
| 10000 | $0.02189 | $218.90000 |
