
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 25 V |
| Thickness | 1.6 mm |
| RoHS | Compliant |
| Features | Soft Termination |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 5 days ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 5 days ago) |
Stock: 871
Distributors
pcbx
Unit Price$0.40694
Ext.Price$0.40694
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.40694 | $0.40694 |
| 10 | $0.19150 | $1.91500 |
| 50 | $0.18230 | $9.11500 |
| 100 | $0.17355 | $17.35500 |
| 500 | $0.14106 | $70.53000 |
| 1000 | $0.13166 | $131.66000 |
| 3000 | $0.12314 | $369.42000 |
| 5000 | $0.11517 | $575.85000 |
| 10000 | $0.10772 | $1077.20000 |
