
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Thickness | 1.6 mm |
| RoHS | Compliant |
| Features | Soft Termination |
| Lifecycle Status | EOL (Last Updated: 1 month ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago) |
Stock: 2
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28589
Ext.Price$0.28589
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28589 | $0.28589 |
| 10 | $0.23443 | $2.34430 |
| 50 | $0.20922 | $10.46100 |
| 100 | $0.18673 | $18.67300 |
| 500 | $0.17441 | $87.20500 |
| 1000 | $0.16694 | $166.94000 |
| 3000 | $0.16601 | $498.03000 |
