
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 µF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Voltage Rating | 50 V |
| Thickness | 1.6 mm |
| Features | Soft Termination |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 5 days ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 5 days ago) |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Stock: 902
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20832
Ext.Price$0.20832
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20832 | $0.20832 |
| 10 | $0.18357 | $1.83570 |
| 50 | $0.16176 | $8.08800 |
| 100 | $0.13825 | $13.82500 |
| 500 | $0.11815 | $59.07500 |
| 1000 | $0.10936 | $109.36000 |
| 3000 | $0.10123 | $303.69000 |
