
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 µF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Thickness | 1.6 mm |
| RoHS | Compliant |
| Features | Soft Termination |
| Lifecycle Status | EOL (Last Updated: 5 days ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 5 days ago) |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$0.17760
Ext.Price$0.17760
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.17760 | $0.17760 |
| 10 | $0.14592 | $1.45920 |
| 50 | $0.13043 | $6.52150 |
| 100 | $0.11659 | $11.65900 |
| 500 | $0.10903 | $54.51500 |
| 1000 | $0.10447 | $104.47000 |
