
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 4.7 µF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Height | 1.9 mm |
| Material | Ceramic |
| Voltage Rating | 50 V |
| Thickness | 1.9 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Features | Soft Termination |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Packaging | Reel |
Stock: 7394
Distributors
pcbx
Unit Price$0.37531
Ext.Price$0.37531
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.37531 | $0.37531 |
| 10 | $0.17440 | $1.74400 |
| 50 | $0.16428 | $8.21400 |
| 100 | $0.15474 | $15.47400 |
| 500 | $0.11969 | $59.84500 |
| 1000 | $0.11285 | $112.85000 |
| 3000 | $0.10620 | $318.60000 |
| 5000 | $0.09994 | $499.70000 |
| 10000 | $0.09404 | $940.40000 |
