
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 µF |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Voltage Rating | 100 V |
| Thickness | 1.9 mm |
| RoHS | Compliant |
| Features | Soft Termination |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 1 week ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 1 week ago) |
| Packaging | Reel |
Stock: 7132
Distributors
pcbx
Unit Price$0.26930
Ext.Price$0.26930
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.26930 | $0.26930 |
| 10 | $0.11969 | $1.19690 |
| 50 | $0.11219 | $5.60950 |
| 100 | $0.10516 | $10.51600 |
| 500 | $0.08550 | $42.75000 |
| 1000 | $0.07883 | $78.83000 |
| 3000 | $0.07276 | $218.28000 |
| 5000 | $0.06716 | $335.80000 |
| 10000 | $0.06198 | $619.80000 |
