
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 µF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Voltage Rating | 25 V |
| Thickness | 1.35 mm |
| RoHS | Compliant |
| Features | Soft Termination |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 1 week ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 1 week ago) |
| Packaging | Reel |
Stock: 667
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20006
Ext.Price$0.20006
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20006 | $0.20006 |
| 10 | $0.08720 | $0.87200 |
| 50 | $0.08228 | $4.11400 |
| 100 | $0.07763 | $7.76300 |
| 500 | $0.06130 | $30.65000 |
| 1000 | $0.05634 | $56.34000 |
| 3000 | $0.04942 | $148.26000 |
| 5000 | $0.04517 | $225.85000 |
| 10000 | $0.04129 | $412.90000 |
