
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 3.9 nF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | U2J |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Temperature Coefficient | -750 ppm/°C |
| Height | 500 µm |
| Material | Ceramic |
| Voltage Rating | 10 V |
| Depth | 500 µm |
| Thickness | 0.55 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Packaging | Reel |
Stock: 9324
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06279
Ext.Price$0.06279
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06279 | $0.06279 |
| 10 | $0.03503 | $0.35030 |
| 50 | $0.02415 | $1.20750 |
| 100 | $0.02084 | $2.08400 |
| 500 | $0.01529 | $7.64500 |
| 1000 | $0.01359 | $13.59000 |
| 3000 | $0.01208 | $36.24000 |
| 5000 | $0.01073 | $53.65000 |
| 10000 | $0.01004 | $100.40000 |
