
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 µF |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X6S |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Depth | 500 µm |
| Thickness | 0.5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Lifecycle Status | EOL (Last Updated: 1 week ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 week ago) |
Stock: 6365
Distributors
pcbx
Unit Price$0.00950
Ext.Price$0.00950
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.00950 | $0.00950 |
| 10 | $0.00475 | $0.04750 |
| 50 | $0.00365 | $0.18250 |
| 100 | $0.00281 | $0.28100 |
| 500 | $0.00239 | $1.19500 |
| 1000 | $0.00204 | $2.04000 |
| 3000 | $0.00167 | $5.01000 |
| 5000 | $0.00162 | $8.10000 |
| 10000 | $0.00157 | $15.70000 |
| 30000 | $0.00142 | $42.60000 |
| 50000 | $0.00129 | $64.50000 |
