
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 150 nF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Height | 500 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| Depth | 500 µm |
| Thickness | 0.5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 10 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 6 days ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 6 days ago) |
Stock: 5094
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06258
Ext.Price$0.06258
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06258 | $0.06258 |
| 10 | $0.02436 | $0.24360 |
| 50 | $0.02277 | $1.13850 |
| 100 | $0.02129 | $2.12900 |
| 500 | $0.01624 | $8.12000 |
| 1000 | $0.01436 | $14.36000 |
| 3000 | $0.01298 | $38.94000 |
| 5000 | $0.01173 | $58.65000 |
| 10000 | $0.01060 | $106.00000 |
| 30000 | $0.00961 | $288.30000 |
| 50000 | $0.00872 | $436.00000 |
