
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 220 nF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 500 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| Depth | 500 µm |
| Thickness | 0.5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 10 GΩ |
| Voltage | 10 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 6 days ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 6 days ago) |
Stock: 15759
Distributors
pcbx
Unit Price$0.02002
Ext.Price$0.02002
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.02002 | $0.02002 |
| 10 | $0.01001 | $0.10010 |
| 50 | $0.00770 | $0.38500 |
| 100 | $0.00592 | $0.59200 |
| 500 | $0.00536 | $2.68000 |
| 1000 | $0.00485 | $4.85000 |
| 3000 | $0.00431 | $12.93000 |
| 5000 | $0.00390 | $19.50000 |
| 10000 | $0.00353 | $35.30000 |
| 30000 | $0.00340 | $102.00000 |
| 50000 | $0.00327 | $163.50000 |
| 100000 | $0.00307 | $307.00000 |
