
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 470 nF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Number of Pins | 2 |
| Dissipation Factor | 0.1 % |
| Height | 500 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| Depth | 500 µm |
| Thickness | 0.5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Manufacturer Package Identifier | GRM15-0.1 |
| Voltage | 10 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 1 week ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 1 week ago) |
Stock: 51109
Distributors
pcbx
Unit Price$0.02262
Ext.Price$0.02262
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.02262 | $0.02262 |
| 10 | $0.01131 | $0.11310 |
| 50 | $0.00870 | $0.43500 |
| 100 | $0.00669 | $0.66900 |
| 500 | $0.00603 | $3.01500 |
| 1000 | $0.00543 | $5.43000 |
| 3000 | $0.00470 | $14.10000 |
| 5000 | $0.00435 | $21.75000 |
| 10000 | $0.00402 | $40.20000 |
| 30000 | $0.00384 | $115.20000 |
| 50000 | $0.00366 | $183.00000 |
| 100000 | $0.00347 | $347.00000 |
