GRM155R61A474ME15D
Mfr.Part #:
GRM155R61A474ME15D
Datasheet:
Description:
Ceramic Capacitors 0402(1005 Metric) SMD/SMT 470 nF 20 % 10 V
ParameterValue
Capacitance470 nF
Tolerance20 %
Height - Seated (Max)0.5 mm
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-55 °C
DielectricX5R
PackagingReel
Voltage Rating10 V
Thickness0.55 mm
RoHSCompliant
Lifecycle StatusActive
Mounting StyleSurface Mount
lead free statusLead Free
rohs statusCompliant
case package0402, 1005
size width500 µm
size length1.00 mm
voltage rating dc10 V
capacitance tolerance20 %