
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 nF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Dissipation Factor | 0.025 % |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 500 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 500 µm |
| Thickness | 0.5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 50 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 6.010099 mg |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
Stock: 5129
Distributors
pcbx
Unit Price$0.01444
Ext.Price$0.01444
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.01444 | $0.01444 |
| 10 | $0.00722 | $0.07220 |
| 50 | $0.00555 | $0.27750 |
| 100 | $0.00427 | $0.42700 |
| 500 | $0.00386 | $1.93000 |
| 1000 | $0.00349 | $3.49000 |
| 3000 | $0.00304 | $9.12000 |
| 5000 | $0.00278 | $13.90000 |
| 10000 | $0.00255 | $25.50000 |
| 30000 | $0.00241 | $72.30000 |
| 50000 | $0.00228 | $114.00000 |
| 100000 | $0.00218 | $218.00000 |
