
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 nF |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Height | 500 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 100 V |
| Thickness | 0.5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 6.010099 mg |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
Stock: 337984
Distributors
pcbx
Unit Price$0.02426
Ext.Price$0.02426
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.02426 | $0.02426 |
| 10 | $0.01213 | $0.12130 |
| 50 | $0.00933 | $0.46650 |
| 100 | $0.00718 | $0.71800 |
| 500 | $0.00636 | $3.18000 |
| 1000 | $0.00563 | $5.63000 |
| 3000 | $0.00480 | $14.40000 |
| 5000 | $0.00455 | $22.75000 |
| 10000 | $0.00431 | $43.10000 |
| 30000 | $0.00408 | $122.40000 |
| 50000 | $0.00386 | $193.00000 |
| 100000 | $0.00356 | $356.00000 |
