
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 nF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 800 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | U2J |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Dissipation Factor | 0.025 % |
| Temperature Coefficient | 120 ppm/°C |
| Height | 800 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 800 µm |
| Thickness | 0.8 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 50 V |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 6 days ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 6 days ago) |
Stock: 6284
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15645
Ext.Price$0.15645
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15645 | $0.15645 |
| 10 | $0.06763 | $0.67630 |
| 50 | $0.05963 | $2.98150 |
| 100 | $0.05258 | $5.25800 |
| 500 | $0.04634 | $23.17000 |
| 1000 | $0.04257 | $42.57000 |
| 3000 | $0.03708 | $111.24000 |
| 5000 | $0.03230 | $161.50000 |
| 10000 | $0.02813 | $281.30000 |
