
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 4.7 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 800 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X6S |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 800 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Thickness | 0.8 mm |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 6.293594 mg |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 days ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago) |
Stock: 2212
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14132
Ext.Price$0.14132
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14132 | $0.14132 |
| 10 | $0.07066 | $0.70660 |
| 50 | $0.06332 | $3.16600 |
| 100 | $0.05675 | $5.67500 |
| 500 | $0.04999 | $24.99500 |
| 1000 | $0.04404 | $44.04000 |
| 3000 | $0.04082 | $122.46000 |
| 5000 | $0.03783 | $189.15000 |
