
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 47 µF |
| Voltage Rating (DC) | 4 V |
| Tolerance | 20 % |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 800 µm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Height | 1 mm |
| Material | Ceramic |
| Voltage Rating | 4 V |
| Thickness | 0.8 mm |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Packaging | Reel |
Stock: 1428
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07814
Ext.Price$0.07814
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07814 | $0.07814 |
| 10 | $0.07010 | $0.70100 |
| 50 | $0.06288 | $3.14400 |
| 100 | $0.05616 | $5.61600 |
| 500 | $0.05015 | $25.07500 |
| 1000 | $0.04592 | $45.92000 |
| 3000 | $0.04204 | $126.12000 |
