
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 µF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 800 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 800 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| Depth | 800 µm |
| Thickness | 0.8 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 10 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 2.012816 mg |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 days ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago) |
Stock: 74123
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04954
Ext.Price$0.04954
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04954 | $0.04954 |
| 10 | $0.02477 | $0.24770 |
| 50 | $0.02227 | $1.11350 |
| 100 | $0.02002 | $2.00200 |
| 500 | $0.01800 | $9.00000 |
| 1000 | $0.01618 | $16.18000 |
| 3000 | $0.01455 | $43.65000 |
| 5000 | $0.01308 | $65.40000 |
| 10000 | $0.01176 | $117.60000 |
