
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 nF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | C0G |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Height | 850 µm |
| Material | Ceramic |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 0.85 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Packaging | Reel |
Stock: 10767
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11883
Ext.Price$0.11883
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11883 | $0.11883 |
| 10 | $0.05258 | $0.52580 |
| 50 | $0.04483 | $2.24150 |
| 100 | $0.03822 | $3.82200 |
| 500 | $0.03001 | $15.00500 |
| 1000 | $0.02870 | $28.70000 |
| 3000 | $0.02745 | $82.35000 |
| 5000 | $0.02625 | $131.25000 |
| 10000 | $0.02129 | $212.90000 |
