
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 220 pF |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | U2J |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Temperature Coefficient | U2J |
| Height | 1 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 990.6 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 days ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago) |
| Voltage Rating | 250 V |
| RoHS | Compliant |
Stock: 25
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14572
Ext.Price$0.14572
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14572 | $0.14572 |
| 10 | $0.07286 | $0.72860 |
| 50 | $0.06598 | $3.29900 |
| 100 | $0.05975 | $5.97500 |
| 500 | $0.05329 | $26.64500 |
| 1000 | $0.04753 | $47.53000 |
| 3000 | $0.04449 | $133.47000 |
| 5000 | $0.04165 | $208.25000 |
