
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 470 pF |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | U2J |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Temperature Coefficient | U2J |
| Height | 1 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 990.6 µm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 250 V |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 days ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago) |
Stock: 62
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10828
Ext.Price$0.10828
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10828 | $0.10828 |
| 10 | $0.05414 | $0.54140 |
| 50 | $0.04872 | $2.43600 |
| 100 | $0.04384 | $4.38400 |
| 500 | $0.03880 | $19.40000 |
| 1000 | $0.03434 | $34.34000 |
| 3000 | $0.03193 | $95.79000 |
| 5000 | $0.02969 | $148.45000 |
