
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 nF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | U2J |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Temperature Coefficient | -750 ppm/°C |
| Height | 1.25 mm |
| Material | Ceramic |
| Voltage Rating | 10 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 1.25 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Packaging | Reel |
Stock: 11317
Distributors
pcbx
Unit Price$0.19407
Ext.Price$0.19407
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.19407 | $0.19407 |
| 10 | $0.08259 | $0.82590 |
| 50 | $0.07743 | $3.87150 |
| 100 | $0.07259 | $7.25900 |
| 500 | $0.05754 | $28.77000 |
| 1000 | $0.05070 | $50.70000 |
| 3000 | $0.04634 | $139.02000 |
| 5000 | $0.04208 | $210.40000 |
| 10000 | $0.03822 | $382.20000 |
