
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X6S |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Height | 1.25 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 1.25 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 16 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 9.49709 mg |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
Stock: 484
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10601
Ext.Price$0.10601
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10601 | $0.10601 |
| 10 | $0.04189 | $0.41890 |
| 50 | $0.03694 | $1.84700 |
| 100 | $0.03257 | $3.25700 |
| 500 | $0.02753 | $13.76500 |
| 1000 | $0.02376 | $23.76000 |
| 3000 | $0.01505 | $45.15000 |
| 5000 | $0.01440 | $72.00000 |
| 10000 | $0.01377 | $137.70000 |
| 30000 | $0.01317 | $395.10000 |
